Belçika’da Ulaşım

Belçika’da Ulaşım

Belçika coğrafi konum itibariyle Avrupa’nın merkezi konumunda. Ülkenin böylesine mükemmel bir yerde bulunuyor olması bir çok avantajı da beraberinde getiriyor. Bu avantajların belki de en önemlisi Brüksel’den Avrupa’nın hemen hemen her yerine 1 ya da 2 saatte ulaşabiliyor olmanız. Bununla birlikte Avrupa’da ucuz uçuş diyince akla gelen ilk firma olan Ryan Air yardımıyla bir çok ülkeye inanılmaz fiyatlara uçma fırsatınızın olduğunu da belirteyim.

Hava ulaşımın yanında Avrupa’da birçok ülkede olduğu gibi Belçika’da inanılmaz bir tren ağına sahip. Ülke içinde hemen hemen her yere tren kullanarak gitmek mümkün. Belçika birçok ülkede olduğu gibi fazla seyahat edecek olanlar için avantajlı bilet fiyatları sunuyor. Örneğin 26 yaşın altındaysanız 10 yolculuk içeren bir go-pass bileti edinmek çok mantıklı. Bu bileti edinmeden Belçika’da şehir değiştirmek ortalama 8 euro iken,  10 yolculuk içeren go-pass’e 50 euro ödeyerek bütün yolculuklarınızı ortalama 5 euro’ya yapmak mümkün. Diğer avantajlı tarifeler için http://www.b-rail.be/nat/E/tarifs/passes/index.php adresini ziyaret edebilirsiniz.  Go-pass kullanımıyla ilgili de birkaç küçük ipucu vereyim. Go-pass toplam 10 satır içeren, üzerine kalkış ve varış istasyonuyla gidilecek gün ve zamanın yazıldığı bir bilet türü. Yani trene binmeden önce biletinizi dolduruyorsunuz ve kondüktör gelip biletinizi kontrol ediyor.  Nasıl olsa kısacık mesafe diyip bileti doldurmamak hiç mantıklı değil. Kondüktörün ne zaman geleceği hiç belli olmuyor.  Ama Belçika’daki öğrenciler bu konuya güzel bir çözüm bulmuşlar. Birçok öğrenci silinebilir tükenmez kalemler kullanarak , kondüktörün bileti kontrol etmediği durumlarda biletin üzerine yazdıklarını değiştirerek yeni bir yolculuk yapabiliyor. Ama bunun çok da sık karşılaşılan bir durum olmadığını söyleyeyim.

Belçika’da ulaşım diyince hızlı tren ağından da bahsetmemek olmaz. Hızlı trenler yardımıyla Amsterdam’a, Paris’e, Köln’e hatta Londra’ya gitmek mümkün.Bu konuda Thalys, Eurostar gibi firmalar oldukça avantajlı bilet fiyatları sunuyorlar. Ryan air’de olduğu gibi vergiler dahil 10 €’ya  bir yerlere gitme şansınız olmasa da Brüksel’den Paris’e gidiş dönüş 50 €’ya bilet bulmak mümkün. Burada da kritik nokta bileti önceden almanız ve siteyi sürekli takip etmeniz.

Bir Belçika yazısı daha bitti böylece :)

 

Cevapla