Kim Ucuz Uçak Bileti İster?

Kim Ucuz Uçak Bileti İster?

Ülkemizde ucuz hava yolu taşımacılığının popülaritesinin günden güne arttığını gözlemlemek mümkün. Bundan 7 -8 yıl kadar önce sadece zenginlere özgü olduğu düşünülen hava yolu taşımacılığı, günümüzde günden güne düşen bilet fiyatlarının da etkisiyle sürekli yeni rekorlar kırıyor. Bütün bu kırılan rekorlara rağmen, halen ülkemizde bilet fiyatlarının oldukça pahalı olduğunu söylesem ne düşünürsünüz?

Kısa bir girişten sonra, “Ucuz Havayolu” (Low Cost Airlines)  ne demek onu açıklayalım önce. Ucuz havayolu uçak,pilot,yakıt ve havaalanı giderleri dahil tüm maliyetlerin minumuma indirilmesi sonucu oluşan bir ulaşım türü. Bu tarz bir ulaşımın en temel özellikleri:

1-) Uçağın içinde herşey parayladır. Uçağın içinde alacağınız bir şişe su için ya da bir soğuk sandviç için kimi zamanlar uçağa ödediğiniz paradan fazla para ödersiniz. Bazılarında tuvaletler bile paralıdır.

2-) Genelde şehrin dışındaki küçük, trafiği az havalimanları tercih edilir. Böylece hem havaalanı ücreti azalır hem de iniş kalkış süresinde önemli tasarruflar sağlanır. Tabii bu durumun yolcuya getirdiği ayrı bir yük vardır. Havaalanı kent merkezine çok uzak olduğu için, havalimanından şehir merkezine ulaşım oldukça büyük külfettir.

3-) Biletler internet üzerinden satılır. Genelde bu tarz havayolu şirketlerinin ofisi yoktur.

4-) Check-in yapacağınız bagaj sayısına göre para ödersiniz. Uçağa ödediğiniz ücretle uçağa bagaj koyma hakkınız yoktur. Ödediğiniz bu bedele rağmen, çoğunda yük limitleriniz de inanılmaz düşüktür. Sınırı çok az da olsa geçseniz, ekstra para ödersiniz.

5-) Birçoğu check-in işlemi için plastik bilet kullanır.Yolcuların uçağa binmesi esnasında bu biletler tekrar kullanılmak üzere toplanır.

6-) Koltuk arası mesafesi inanılmaz dardır.

7-) Çok fazla uçak modeli kullanmazlar. Kullanırlarsa da uçak modellerinin ve motorlarının uyumlu olmasına dikkat ederler. Böylece hem teknisyen eğitim maliyetleri düşer hem de yedek parça maliyetleri azalır.

Tüm bu olumsuzluklara rağmen amacı sadece bir yerden bir yere ulaşmak olan insanların bir numaralı tercihidir ucuz havayolu şirketleri. Bir sonraki yazıda Avrupa’da ki ucuz havayolu şirketlerini inceleyeceğimi, Türkiye’den Avrupa’ya en ucuz hangi havayolu şirketlerini kullanarak gidilebileceğini anlatacağımı söyleyerek yazıyı noktalıyorum.

Not: Bu yazı 2009 yılında yazılmıştır.

1 Yorum

  1. Vermiş olduğunuz bilgiler için teşekkür ederim

Cevapla